Musk predal v reakcii na výsledok twitterovej ankety akcie Tesly za päť miliárd dolárov

Redakce doporučuje

Elon Musk predal tento týždeň zhruba 4,5 milióna akcií výrobcu elektrických automobilov Tesla, čo zodpovedá približne trom percentám Muskovho podielu vo firme. Z predaja získal viac ako päť miliárd dolárov (110 miliárd korún). Vyplýva to z vyhlásenia firmy pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC).
Je to prvý Muskov predaj akcií automobilky od roku 2016 a prišiel po ankete na Twitteri. Z celkovej čiastky pôjde 1,1 miliardy dolárov na úhradu daní z akciových opcií.

Musk cez víkend oslovil používateľov Twitteru v reakcii na kritiku, že neplatí spravodlivý podiel na daniach: „V poslednej dobe sa veľa hovorí o tom, že nerealizované zisky sú prostriedkom na vyhýbanie sa daniam, takže navrhujem predaj desiatich percent svojich akcií Tesly. Podporujete to?“ Dodal, že sa podvolí výsledku, nech bude akýkoľvek. Za predaj akcií hlasovalo 57,9 percenta respondentov.

Tesla nevypláca Muskovi mzdu v hotovosti. Namiesto toho získava obrovské akciové opcie. „Mám iba akcie, teda jediný spôsob, ako osobne zaplatiť dane, je predať akcie,“ uviedol Musk na Twitteri.

Agentúry upozorňujú, že časť predaných akcií pochádza z vysokej odmeny z roku 2012 práve vo forme akciových opcií. Tieto opcie musia uplatniť do augusta budúceho roka, inak vypršia. Začiatkom tohto roka Musk verejne vyhlásil, že tieto opcie pravdepodobne v blízkej budúcnosti uplatnia. Je tak možné, že toto uplatnenie a súvisiaci predaj by sa uskutočnili bez ohľadu na výsledky prieskumu na Twitteri, podľa vopred dohodnutého plánu, uviedla agentúra Bloomberg.

Správa o predaji vyvolala v pondelok a utorok pokles cien akcií, v stredu však akcie opäť oživili. V tomto roku si akcie Tesly pripísali viac ako 50 percent. V stredu uzavreli na hodnote 1067,95 dolárov.

Po transakcii Musk vlastní zhruba 167 miliónov akcií Tesly. Podľa údajov z júna bol podľa agentúry AP Musk najväčším akcionárom Tesly s podielom zhruba 17 percent. Musk je podľa časopisu Forbes najbohatším mužom sveta, čistá hodnota jeho majetku je zhruba 282 miliárd dolárov. Hlavnú časť tvoria práve akcie Tesly.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články