Proces schvaľovania plynovodu Nord Stream 2 je dočasne pozastavený. Nemecký regulačný úrad projektu teraz povolenie na prevádzku nedá

Redakce doporučuje

Nemecký regulačný úrad dočasne zastavil kvôli právnym nezrovnalostiam proces schvaľovania nemecko-ruského plynovodu Nord Stream 2. Vadí mu obchodné strukruta projektu a požaduje, aby ju prevádzkovateľ upravil podľa nemeckého práva.
Plynovod Nord Stream 2 má po dne Baltského mora privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka. Plynovod je už hotový, na začatie prevádzky ale ešte potrebuje získať v Nemecku certifikát. Bez schválenia úradu dodávky plynovodom Nord Stream 2 na nemecký trh nesmú. Dodávateľovi by hrozila pokuta. O tom, že nemecký regulačný úrad bude dôkladne preverovať plynovod, písal Ekonomický denník už pred mesiacom.

Prezentácia spoločnosti Gazprom
Rozhodnutie o dočasnom zastavení schvaľovacieho procesu dnes oznámila nemecká Spolková agentúra pre siete, ktorá certifikáciu vykonáva. Prevádzkovateľ plánoval založiť na správu plynovodného potrubia v Nemecku dcérsku spoločnosť, čo podľa úradu nie je dostačujúce riešenie.

Podľa smernice Európskej únie musia byť prevádzka potrubia a distribúcia plynu od seba dostatočne oddelené. Švajčiarska spoločnosť Nord Stream 2 AG, za ktorou stojí ruská plynárenská spoločnosť Gazprom, sa podľa Spolkovej agentúry pre siete rozhodla založiť podľa nemeckého práva dcérsku spoločnosť iba pre nemeckú časť plynovodu

Úrad dnes ale uviedol, že schvaľovací proces pozastavuje dovtedy, kým nebude dokončený prevod základných aktív a ľudských zdrojov na dcérsku firmu. Až sa tak stane, môže schvaľovanie pokračovať. Krajina má na certifikáciu čas do začiatku januára. Hneď ako vydá svoje odporúčanie, postúpi ho Európskej komisii. Tá má ďalšie mesiace na odpoveď.

Aj keď dá Spolková agentúra pre siete projektu zelenú, môže trvať až ďalšie štyri mesiace, kým sa k nemu vyjadrí Európska komisia, uviedla agentúra DPA. Potom bude mať nemecká sieťová agentúra ďalšie dva mesiace na konečné rozhodnutie, či projekt schváli.

Rozhodnutie sa teoreticky môže líšiť od názoru komisie. Potom by Nemecku hrozila žaloba na Súdnom dvore Európskej únie. Následne by bolo na luxemburských sudcoch, aby rozhodli, či je rozhodnutie nemeckého úradu o certifikácii v súlade s právom EÚ.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články