Ako a prečo užívať probiotiká – zdravie začína v črevách

Redakce doporučuje

Vedeli ste, že naše črevá osídľuje viac ako 500 druhov rôznych baktérií? Všetky prirodzene sa vyskytujúce organizmy v našom organizme majú svoj význam. Záleží však na tom, aby boli priateľské a potenciálne patogénne baktérie v rovnováhe. Pokiaľ prevládajú patogénne baktérie, alebo je črevná mikroflóra poškodená napríklad užívaním antibiotík, nastáva nerovnováha, ktorá môže spôsobiť zdravotné problémy. Tomu sa dá predísť pravidelným užívaním probiotík.

Čo sú to probiotiká

Výraz probiotiká pochádza z gréčtiny zo slov “pro biotic”, čo v preklade znamená “pre život”. Probiotiká sú mikroorganizmy, ktoré žijú v ľudskom tele, predovšetkým na stenách hrubého čreva. Ich prítomnosť je dôležitá z viacerých dôvodov. Tým hlavným je fakt, že pomáhajú rozkladať prijatú potravu a dokážu z nej získať cenné živiny. Udržujú patogénne baktérie v únosnom množstve, a tak ovplyvňujú náš imunitný systém, trávenie a psychiku. Význam probiotík na črevá je úplne opačný ako význam antibiotík, ktorých cieľom je zlikvidovať baktérie, spôsobujúce infekciu. Žiaľ, spolu s nimi antibiotiká často ničia aj prospešnú mikroflóru a probiotiká, ktoré majú dobrý vplyv na črevá a na trávenie.

Kde kúpiť dobré probiotiká aj pre deti

Probiotiká pre deti i dospelých kúpite v každej dobrej lekárni. Napríklad lekáreň Pilulka, ktorá funguje len online ako Pilulka eshop, má vo svojej ponuke laktobacily a ďalšie probiotiká, ktoré potrebuje naše telo doplniť. Pri výbere najlepších probiotík pre deti i dospelých vám pomôžu užitočné recenzie. Na zľavovom portáli Tipl.sk nájdete Pilulka zľavový kód na rôzne druhy produktov a navyše vám po registrácii vrátia ďalších až 5 % z vášho nákupu. Lekáreň Pilulka je pre svojich  zákazníkov ako Pilulka eshop otvorená nonstop a aktuálne Pilulka zľavové kódy vám pomôžu ušetriť peniaze  za váš nákup. 

Druhy probiotík

Medzi najznámejší druh probiotík patria laktobacily. Dajú sa získať z bryndze, jogurtov, syrov a ďalších mliečnych výrobkov. Ďalším všeobecne známym druhom probiotík sú bifidobaktérie, ktoré pomáhajú predovšetkým proti zápche a nafukovaniu. Mnohé druhy probiotík na črevá môžeme získať z rôznych potravín, napríklad z kefíru, kvasenej kapusty, či kyslých uhoriek. Zdravie skutočne začína v črevách a pestrý výber probiotík pre dospelých, ale aj probiotiká pre deti rôznych vekových kategórií nájdete vo všetkých lekárňach. 

Internetová aj kamenná lekáreň Dr. Max je známou značkou a nachádza sa takmer v každom meste na Slovensku. Probiotiká Dr. Max, to sú výživové doplnky predávané pod oficiálnou značkou lekárne Dr. Max. Laktobacily a probiotiká Dr. Max sa špecializujú na deti, napríklad ProbioMaxik, alebo sú určené špeciálne pre ženské potreby, ako Dr. Max Probio Femina. Na portáli www.tipli.sk opäť nájdete bohatú ponuku Dr. Max zľavových kódov napríklad na proteíny, parfumy, či dopravu zadarmo. Na stránke Tipli sa tiež dozviete, ako si môžete uplatniť zľavové kódy Dr. Max. Odporúčame vám prezrieť si aj akčný leták Dr. Max s aktuálnou ponukou vybraných produktov za výhodné ceny. Dr. Max leták je dostupný v každej kamennej predajni, ale aj v jeho online podobe v e-shope.

Na čo si treba dávať pozor pri užívaní probiotík

Probiotické prípravky sú vhodné pre všetkých, od novorodencov až po ľudí dôchodkového veku. Vyberať by sa mali práve podľa toho, pre koho sú určené – napríklad probiotiká pre deti. Netreba zabúdať na to, že probiotiká sú živé organizmy, teda sú citlivé na teplo, prítomnosť kyslíka a pod. Ich účinok môže ovplyvniť aj spôsob užívania, teda či ich užijete pred jedlom alebo po jedle, ráno alebo večer. 

Ďalšie dôležité účinky probiotík

Škodlivé baktérie sa v organizme rozmnožujú aj pri dlhodobom strese, nezdravom spôsobe stravovania, nedostatku spánku, nadmernej konzumácii alkoholu a tiež pri rôznych žalúdočných ochoreniach. Probiotiká je možné využiť preventívne ako doplnkovú liečbu pri zápche a hnačkových ochoreniach, ekzémoch, oslabenej imunite, kvasinkových infekciách, alergiách a pod. Probiotiká pre deti tiež majú svoj význam a ich črevná mikroflóra sa začína tvoriť už počas vnútromaternicového vývinu. Po narodení je ovplyvnená predovšetkým materským mliekom, a to obsahuje všetky potrebné živiny, ktoré dieťatko potrebuje. 

Probiotiká je teda možné užívať preventívne alebo ako doplnkovú liečbu. Sú vhodné pre všetky vekové kategórie a pokiaľ to zdravotný stav vyžaduje, môžu sa brať aj dlhodobo. Všeobecne platí, že lacnejšia verzia probiotík nedorazí do čriev plnej sile, pri kúpe sa preto zamerajte aj na ich zloženie a spracovanie.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články