Ministri pritvrdili opatrenia proti epidémii koronaviru. Zaviedli už aj povinné testovanie zamestnancov

Redakce doporučuje

Vláda Andreja Babiša v demisii schválila na mimoriadnom rokovaní v piatok 19. novembra opatrenia ministerstva zdravotníctva, ktorým sa zavádza pravidelné testovanie zamestnancov a SZČO. Netýka sa to však osôb s dokončeným očkovaním. Nadviazala tým na včerajšie opatrenia, ktorými sprísnila pravidlá pre prevádzku obchodov a služieb aj návštevy hromadných akcií.
Zamestnávatelia majú za úlohu najneskôr od 29. novembra zabezpečiť pravidelné týždenné testovanie rýchlymi antigénnymi testami. Testovanie raz týždenne sa týka aj osôb pracujúcich v režime SZČO. Testovanie sa netýka osôb s dokončeným očkovaním, s potvrdením o prekonaní choroby, negatívnym RT-PCR testom mladším ako 7 dní či rýchlym antigénnym testom mladším ako 7 dní, ktorý vykonal zdravotnícky pracovník. Testovať sa nemusia ani zamestnanci, ktorí počas výkonu práce nestretávajú so žiadnymi ďalšími osobami.

Ďalšou schválenou zmenou je skríningové testovanie v školách. S platnosťou od 6. decembra bude v školách testovanie prebiehať každý pondelok, prípadne každý prvý vyučovací deň v týždni.

Dva nové zákony v legislatívnej núdzi
Vláda na rokovaní schválila aj návrh zákona o ďalších úpravách poskytovania ošetrovného v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami pri epidémii, ktorým sa znovu zavedie krízové ​​ošetrovné. Rodičia, ktorí zostanú doma s deťmi, tak budú mať nárok na ošetrovné po celú dobu uzavretia školy alebo triedy alebo pri individuálnej karanténe dieťaťa. Celkom tak rodičia získajú minimálne 400 korún na deň, čo platí aj pre tzv. dohodárov.

Posledným bodom rokovania sa stal návrh zákona o mimoriadnom príspevku zamestnancovi pri nariadenej karanténe. Tzv. izolačka umožní zamestnancom, ktorým z dôvodu karantény vznikol nárok na náhradu príjmu, získať príspevok vo výške 370 korún za každý kalendárny deň. Celkom však pôjde čerpať iba počas prvých 14 dní trvania karantény. Oba návrhy zákonov vláda predloží poslaneckej snemovni so žiadosťou o prerokovanie v legislatívnej núdzi, aby nadobudli platnosť čo možno najskôr.

Dnes schválené zmeny nadväzujú na balík opatrení proti šíreniu koronaviru, ktorý vláda Andreja Babiša schválila vo štvrtok. Všade tam, kde sa dnes zákazníci či návštevníci musia preukazovať podľa pravidiel OTN, teda napríklad u kaderníka, v reštauráciách, hoteloch, na kultúrnych či športových podujatiach alebo pri návštevách hradov, zámkov alebo múzeí, už nebude od pondelka 22. novembra možné preukázať sa PCR či antigénnym testom. Využiť službu či ísť na akciu budú môcť len osoby naočkované alebo s potvrdením o prekonanej chorobe.

„Som rád, že sa tie rôzne stanoviská, ktoré až doteraz pretrvávali, zblížili a že sme našli zhodu. My sme sa inšpirovali v tom takzvanom bavorskom modeli, ale nie je to bavorský model. Prosím vás, aby sme tie detaily neporovnávali. Princíp je ale jasný a my sme dnes veľmi detailne riešili ďalšie opatrenia, ktoré sprevádzajú tento model tzv. O-N. To znamená, že prístup do reštaurácií, rôznych múzeí a tak ďalej majú len očkovaní a tí, ktorí prekonali covid-19,“ uviedol premiér v demisii Andrej Babiš po rokovaní vlády.

Výnimka bude platiť iba pre deti do 12 rokov. Mládež do 18 rokov, ľudia, ktorí sa očkovať nemôžu zo zdravotných dôvodov, a rozočkovaní, ktorí ešte nemajú platný certifikát, vrátane tých po prvej dávke, sa budú môcť aj naďalej preukázať platným PCR testom. Splnenie podmienok budú mať za povinnosť prevádzkovatelia alebo usporiadatelia skontrolovať pred vstupom do objektu alebo pred začatím poskytovania služby.

Odporúčaný home office
Zmenia sa aj pravidlá pre testovanie klientov zdravotných poisťovní. Z nariadenia o vykonávaní bezplatného testovania klientov zdravotných poisťovní na ich žiadosť sa vypúšťa antigénne testovanie. Plne očkovaní budú mať aj naďalej nárok na dva bezplatné PCR testy, zvyšuje sa ale počet bezplatných testov pre osoby mladšie ako 18 rokov, pre rozočkované a pre tých, ktorí sa nemôžu kvôli kontraindikácii naočkovať, a to na päť testov mesačne.

Ministerstvo vnútra predloží aj návrh na zavedenie home office pre orgány a inštitúcie štátnej správy. „Chceme tiež požiadať firmy, aby home office využívali v maximálnej miere a aby tiež najlepšie zrušili rôzne akcie, ktoré majú v pláne,“ dodal predseda vlády v demisii.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články