Každý deň nám ponúka množstvo príležitostí, ako urobiť niečo pre seba, svojich blízkych či planétu. Jedným z rozhodnutí, ktoré šetrí životné prostredie i peňaženku, je naučiť sa neplytvať potravinami.
Ako to urobiť? Napríklad chodiť do obchodu s nákupným zoznamom, potraviny správne skladovať alebo využiť aj zvyšky potravín, príliš zrelé či vizuálne neatraktívne ovocie či zeleninu. S ich spracovaním pomôže tyčový mixér s príslušenstvom.
7 tipov, ako ponorný mixér eliminuje tvorbu potravinového odpadu
Zaujíma vás, ako ponorný mixér prispieva k eliminácii potravinového odpadu? Prečítajte si 7 inšpiratívnych tipov, vďaka ktorým obmedzíte plytvanie a ušetríte.
Z prezretého ovocia urobte smoothie
Ponorný mixér disponuje pestrou paletou príslušenstva. Jeho súčasťou je aj ponorná mixovacia noha. Vďaka nej využijte prezreté banány, otlčené jablká či hrušky alebo ovädnutý šalát, ktoré by bežne skončili v hnedom kontajneri.
Ponorná mixovacia noha dokáže v priebehu niekoľkých minút premeniť aj tvrdšie ingrediencie na krémovo hladkú konzistenciu. Nevyhadzujte zbytočne ovocie ani zeleninu, ktoré sú zdrojom vitamínov, minerálov, antioxidantov i vlákniny.
Koreňová zelenina so zošúverenou šupkou sa hodí na prípravu hranolčekov
Pri dlhšom skladovaní stráca koreňová zelenina svoju pevnosť a vyzerá neatraktívne. To však neznamená, že patrí do koša. Stačí využiť tyčový mixér. Pomocou food procesora, všestranného nadstavca, zo zeleniny poľahky vytvoríte úhľadné hranolčeky. Stačí ich pokvapkať olivovým olejom, posoliť, dochutiť obľúbenými bylinkami a dochrumkava upiecť.
Zo zvyškov varenej ryže vyčarujte sladký nákyp
Zvyšky varenej ryže sú vďačnou ingredienciou na prípravu ryžového nákypu. Na šľahanie bielkovej peny i žĺtka s cukrom sa vám zíde šľahacia metla. Po vyšľahaní pridajte polovicu bielkovej peny do ryže zohriatej s mliekom, vyšľahané žĺtka s cukrom a ovocie podľa chuti. Na záver navrstvite bielkovú penu a nákyp dajte piecť.
Samozrejme, zvyšky ryže sa dajú využiť aj ako surovina do iných receptov, ako sú ryžové placky.
Zo starších zemiakov urobte zemiakovú babu
Pri šúpaní starších zemiakov potrebujete trochu trpezlivosti. Po zbavení šupky ich nakrájané na kusy vložte do food procesora a využite nadstavec na strúhanie. Potom k nastrúhaným zemiakom pridajte varené jačmenné krúpy alebo zvyšky ryže, cesnak, cibuľu, majoránku, soľ, vajíčko, trochu múky a premiešajte. Zmes dajte na vymastený plech a pečte dozlatista.
Z nedojedeného mäsa spravte fašírky
Zostalo vám mäso z vývaru alebo ste nedojedli pečené či dusené mäso? Aj tieto zvyšky viete využiť a pripraviť z nich chutné fašírky. Siahnite po sekacom nadstavci, ktorý mäso zomelie. Potom do neho pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu a cesnak, strúhanku, vajíčko, bylinky podľa chuti a soľ, dôkladne premiešajte a vytvarujte fašírky. Tie môžete dať následne upiecť do rúry.
Zo staršieho pečiva vyrobte strúhanku
Ani starší chlieb a uschnuté rožky nepatria do koša. Sú vďačnou ingredienciou na prípravu strúhanky v prípade, že máte k dispozícii tyčový mixér. Na mletie strúhanky sa hodí, napríklad sekací nadstavec.
Strúhanku využijte, napríklad pri obaľovaní rezňov, na vysypanie plechu i na zahustenie rôznych zapekaných dobrôt.
Obschnutý syr nastrúhajte a pridajte do polievok či hlavných jedál
Kúsky obschnutého syra stačí pomocou sekacieho nadstavca nasekať nadrobno a využiť pri varení. Hodí sa napríklad na dochutenie rajčinovej polievky, ako prísada do fašírok alebo ingrediencia na prípravu syrovej omáčky. Aj v tomto prípade platí, že fantázii sa medze nekladú.