Zadlžená Arca má ďalší problém. Polícia ju vyšetruje kvôli niekoľkým trestným činom

Redakce doporučuje

V polovici minulého roka vedenie skupiny Arca prvýkrát priznalo, že má problémy. Po období bankrotového moratória sa začalo konkurzné konanie a pražský Mestský súd rozhodol o úpadku. Server novinky.sk dnes prišiel s informáciou, že má Arca okrem veriteľov aj ďalší vážny problém. Slovenská polícia skupinu vyšetruje kvôli viacerým trestným činom. Státisíce eur do skupiny vložila aj manželka slovenského expremiéra Matoviča.
Slovenský server sa odkázal na slová hovorkyne špeciálnej prokuratúry Jany Tökölyovej, ktoré potvrdila, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) v súvislosti s pôsobením firmy v posledných mesiacoch rozbehla vyšetrovanie pre viacero trestných činov. „V súčasnosti prebiehajú znalecké skúmania účtovnej dokumentácie. Obvinenie nebolo vznesené voči žiadnej osobe. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebude Úrad špeciálnej prokuratúry poskytovať podrobnejšie informácie,“ dodala hovorkyňa.

K hlavným poškodeným patrí množstvo investorov, ktorí od skupiny nakúpili zmenky. Podľa májového vyjadrenia súdu má takmer 1600 z nich sídlo alebo bydlisko v Českej republike. V októbri Mestský súd v Prahe ustanovil ako znalca znaleckú kanceláriu EqSA, ktorej úlohou je oceniť majetkovú podstatu skupiny. Hlavné pojednávanie má podľa súdu prebehnúť v Českej republike.

Ako uviedli novinky.sk, do Arcy investovala ak pohľadávke sa prihlásila aj manželka slovenského expremiéra Pavlína Matovičová. Skupina jej celkom dlhuje vyše 600-tisíc eur. Podľa českého konkurzného registra Matovičová uplatňuje tri zmenky v hodnote 239-tisíc eur, 239-tisíc eur a 215-tisíc eur.

Pohľadávky českých veriteľov dosahujú 15,2 miliardy korún, teda viac ako v prípade slovenských veriteľov. K typickým veriteľom krachujúcej firmy patria manažéri, advokáti alebo napríklad lekári. Do radov poškodených patrí aj množstvo spotrebných či bytových družstiev. Napríklad Zväz českých a moravských spotrebných družstiev požaduje 16 miliónov korún.

O problémoch slovenskej skupiny Arca Capital sa začalo hovoriť v polovici minulého júna. Hlavný problém firmy predstavuje veľké zadlženie, vo väčšine prípadov ide o zmenky s vysokým úročením a krátkou dobou splatnosti.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články