Štúdia CEEC: Zdraženie materiálov i ľudskej práce povedie k rastu cien novostavieb o 19 percent

Redakce doporučuje

Ceny stavebných materiálov rýchlym tempom rastú, najviac zdražujú materiály, ako je oceľ, drevo, plasty a izolačné materiály. Podľa 74 percent developerov sa už teraz zdraženie materiálov premieta v cenách developerských projektov, v priemere očakávajú zdraženie novostavieb o 19 percent. Vyplýva to zo štúdie o developerskom trhu spracovanej analytickou firmou CEEC Research.
Niektorí developeri uvádzajú, že rast cien stavebných materiálov vedie k znižovaniu ich marže z nových stavieb. „Očakávame stály mierny rast predajných cien a pravdepodobné znižovanie marže vzhľadom na skokový nárast cien stavebných materiálov,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti JRD Development Martin Svoboda.

Viac ako 60 percent oslovených developerov pozoruje aj zdražovanie výrobkov pre vybavenie interiéru, ako sú obklady, dlažby, dvere, okná a iné. Zdraženie tu v priemere dosahuje 10 percent. „Cena sa premietne prirodzene do koncových cien bytov, navyše predaje vrátane predpredajov sa budú realizovať až po fixácii ceny diela. To bohužiaľ spôsobí ešte väčší tlak na strane kupujúcich,“ upozorňuje Jan Ludvík, riaditeľ spoločnosti Karlín Group Management.

Podľa Jána Ľudovíta sa na problém vzrastajúcich cien stavebných materiálov nabaľuje aj rastúca cena ľudskej práce kvôli nedostatku pracovníkov v stavebníctve. Vzhľadom na koronavírusovú epidémiu sa sťažil príchod lacnejšej pracovnej sily z Ukrajiny a ďalších krajín.

Z oslovených developerov ich 13 percent odsunulo realizáciu niektorých svojich stavieb s očakávaním, že cena stavebných materiálov neskôr klesne. Avšak len šesť percent developerov bolo z dôvodu nedostatku stavebných materiálov nútených výstavbu úplne zastaviť.

„Mnoho developerov pozastaví svoje existujúce rozpracované projekty a odloží začatie nových projektov. Stavby realizované svojpomocne budú pozastavené do doby stabilizácie cien,“ odhaduje budúci vývoj Pavel Malyshev, konateľ firmy Preco Group.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články