Na čo by ste mali myslieť pri kúpe novej kosačky

Redakce doporučuje

Ak vám doslúžila stará kosačka a rozhodujete sa o kúpe novej, v súčasnej dobe sa vám ponúkajú nekonečné možnosti. Vybrať si správny model a typ kosačky na trávu je naozaj zložité, pretože do úvahy musíte vziať rôzne faktory súvisiace na jednej strane s kosačkou, no na druhej aj so samotným kosením. Dôkladne preto zvážte, či sa rozhodnete pre klasickú benzínovú kosačku, alebo uprednostníte elektrickú kosačku na trávu. Ak je váš pozemok rovinatý, možno vás láka kúpa modernej robotickej kosačky. Majitelia veľkých pozemkov by určite uvítali výkonnú traktorovú kosačku.

Ako vybrať vhodnú kosačku na trávu

Kúpu kosačky na trávu si treba vždy dobre zvážiť, pretože to rozhodne nie je každoročná záležitosť. Je viacero faktorov, ktoré by ste pri výbere mali vziať do úvahy:

 • veľkosť trávnatej plochy, pre ktorú bude kosačka určená,
 • členitosť plochy, teda prítomnosť rôznych prekážok, ako sú stromy, kríky, záhony a pod., 
 • počet kosení, teda v akých pravidelných intervaloch plánujeme realizovať kosenie,
 • sklon kosenej plochy, či ide o rovný sklon, alebo sú tam rôzne nerovnosti terénu, 
 • typ trávnika (lúčny, reprezentatívny),
 • fyzická predispozícia, teda zdatnosť toho, kto bude väčšinou kosiť,
 • špeciálne funkcie, ktoré by mala mať kosačka okrem kosenia a zberu trávy.

Na trávnik okolo domu postačí elektrická kosačka so zberným košom. Veľkej obľube u zákazníkov sa už dlhoročne tešia kosačky Mountfield. Ich ponuku nájdete buď v oficiálnom Mountfield letáku online, alebo môžete osobne navštíviť niektorú z kamenných predajní. Leták Mountfield v online podobe nájdete aj na webových stránkach Kaufino.sk.

Kosačky Mountfield

Kosačky Mountfield, ktoré nájdete aj v Mountfield letáku, prešli sériou extrémne náročných testov, preto nech si vyberiete z ponuky letáku Mountfield akúkoľvek kosačku, určite vám bude dobre slúžiť. V ponuke Mountfield leták online nájdete traktorové kosačky, elektrické kosačky, robotické kosačky, všetky rôznych typov a veľkostí. S kosačkou Mountfield oslobodíte svoju záhradu od buriny a premeníte ju na oázu pokoja a pohody. Záhrada je predsa pýchou mnohých rodinných domov, i keď za dokonale upravenou záhradou sú vždy hodiny a hodiny poctivej práce.

Na stránke Kaufino nájdete okrem letáku Mountfield aj ďalšie propagačné akciové letáky, z kategórie Bývanie a záhrada. V akciových letákoch nájdete nielen tovar vo výpredaji, ale aj množstvo zliav na rôzny tovar. 

Typy záhradných kosačiek

Na trhu nájdete tri základné druhy záhradných kosačiek, ktoré sa od seba odlišujú spôsobom pohonu. Sú to kosačky vretenové, benzínové a elektrické. Čoraz populárnejšími sú aj moderné robotické modely kosačiek. S trávou a kríkmi vám dobre pomôžu strunové kosačky, no a na veľké plochy je najvhodnejší záhradný traktor

Elektrická kosačka je oproti benzínovej lacnejšia a menej hlučná. Je však obmedzená dĺžkou prívodnej šnúry a bez elektriny si neporadíte. 

Benzínové kosačky sú výkonné, poradia si aj s veľkými záhradami, navyše vám pri práci nebude prekážať žiadny kábel. Nevýhodou je vyššia hmotnosť a aj vyššia cena. 

Vretenové modely sú väčšinou manuálne a trávu vlastne strihajú. Je to mechanický druh kosačky, vhodný pre tých, ktorí nekosia príliš často. 

Robotická kosačka vám zabezpečí ideálny trávnik a je vhodná na každodenné kosenie. Čím častejšie trávu striháte, tým je zelenšia a hustejšia. 

Rady ako správne kosiť trávu

I keď sa kosenie možno javí ako jednoduchý úkon, mali by ste pri ňom dodržiavať niekoľko dobre mienených rád:

 • nekoste mokrú trávu, ktorá sa počas kosenia lepí na bubon kosačky a usádza sa na jeho stenách,
 • trávu nenechávajte zbytočne prerásť a ak kosíte vyššiu trávu, koste ju radšej na dvakrát,
 • pravidelne kontrolujte zberný kôš a včas ho vysýpajte,
 • koste radšej neskôr popoludní, keď nie je slnko príliš ostré, ideálne je večerné kosenie.

Pri kúpe vhodnej kosačky berte do úvahy aj možnosť nastavenia výšky rukoväte  a myslite aj na to, kde budete kosačku skladovať. Kosenie zvládnu aj ženy a deti primeraného veku, a to pri vhodne zvolenej kosačke, ktorá má pojazd. Takáto kosačka dokáže pracovať viac menej samostatne a používateľ pri práci zabezpečuje len jej prejazd. Pri kúpe kosačky by ste sa mali rozhodovať predovšetkým podľa vašich preferencií a potrieb.

Pamätajte na to, že pravidelné kosenie je najlepší spôsob, ako dosiahnuť, aby bol váš trávnik hustý, zdravý a zelený.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články