BIS: Covid pomohol dezinformátorom. Narušil ale plány ruských špiónov

Redakce doporučuje

Takzvané anticovid hnutie vlani spojilo ľudí, ktorí sa vymedzujú proti koronavírovým opatreniam, a predstaviteľov dezinformačnej scény. Hoci sa konšpirácie vďaka jeho činnosti dostali k väčšej časti obyvateľov ako obvykle, hnutie sa širokú verejnosť v Česku zmobilizovať nepodarilo. Vo svojej výročnej správe za rok 2020 to uviedla Bezpečnostná informačná služba (BIS).
Spoločenský vplyv hnutia podľa BIS oslabili vzájomné rozpory jeho predstaviteľov, scéna sa kvôli tomu trieštila, chýbala jej jednotná organizácia a vedúci aktér. Témy dezinformácií sa ustálili u kritiky politického usporiadania a politickej reprezentácie, členstva v EÚ a NATO či diskreditácii liberálno-demokratických hodnôt.

„Tematické zameranie dezinformačnej produkcie je tak dlhodobo úplne v súlade so záujmami Ruskej federácie,“ píše BIS.

Opatrenia proti covidu-19 vlani narušili plány ruskej diplomacie a tajných služieb v Česku, uviedla vo svojej dnes vydanej výročnej správe za rok 2020 Bezpečnostná informačná služba (BIS). Obmedzenie pohybu sťažila možnosti kontaktov v politickej, akademickej i obchodnej sfére. Rusko reagovalo zvýšeným záujmom o kontakty na proruské a protisystémové činitele, píše BIS.

Rusko sa na českom území snaží získať prístup k českým štátnym príslušníkom, ale tiež používa ČR ako miesto, kde sa pokúša o budovanie kontaktov s cudzincami. „Rusko tiež pokračovalo v aktivitách smerujúcich k poškodzovaniu SR s využitím kybernetických nástrojov,“ uviedla BIS. Úplne v súlade so záujmami Ruska je v Česku podľa BIS dlhodobo aj zameranie tém dezinformačných webov.

Čínske tajné služby sa v Českej republike vlani najviac sústredili na činnosť v oblastiach politickej a vedeckotechnickej rozviedky. Vo svojej výročnej správe za rok 2020 to dnes uviedla Bezpečnostná informačná služba (BIS). Za najrizikovejšie z hľadiska možných ekonomických škôd kontrarozviedka označuje čínske spravodajské záujmy a aktivity v rámci českých akademických inštitúcií.

BIS vo výročnej správe uvádza, že do budúcna bude výzvou stále asertívnejšie správanie Číny, ktoré sa prejavuje aj na území Česka. Čínske spravodajské aktivity podľa BIS pokračovali vlani v ČR napriek koronavírovým obmedzeniam, a to najmä pod diplomatickým a novinárskym krytím. „V segmente vplyvových operácií sa čínsky záujem a aktivita sústreďovali na prenesenie viny za pandémiu choroby covid-19 na západné krajiny a na narušenie česko-taiwanských politických a ekonomických vzťahov,“ uviedla BIS.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články