Slovenský odberateľ ukrajinskej železnej rudy odmieta platiť: kto je to?

Redakce doporučuje

V tieto dni celý svet napäto sleduje rusko – ukrajinský válečný konflikt, hrdinský zápas ukrajinského ľudu za svou krajinu a její demokratickú nejvyšší. Vojna s mnohonásobnou přesilou protivníka potřebuje mobilizaci všech prostředků a pomoc všem tých, kterým je ľahostajná budoucnost demokracie nie len v Ukrajine, ale na celom európskom kontinente.  

A krajinám východní Evropy je čím pochválit. Od prvého dňa vzniku humanitárnej katastrofy na Ukrajine, obyvatelia poľských, českých, litovských, slovenských mest aktívne a masovo podporovali snahu Ukrajincov dosiahnuť slobodu. Tisí dobrovolníci a milióny obyvateľov Európy, mimo vládnych a humanitárních organizací, které poskytují danú materiálnu pomoc, posílají do Ukrajiny prvé potřeby, jedlo, lieky. 

No nie všetci obyvatelia a spoločnosť v Evropě jsou rovnako pripravení podporovať Ukrajinu v týchto ťažkých chvíľach. 

Máme k dispozici zajímavý dokument, který netreba spochybňovať – list veľkého ukrajinského ťažobného podniku – „Krivorožský železorudný kombinát“ adresovaný na Slovensko, firme LAMET sro, informujú Promote Ukraine. 

V dokumente je uvedeno – „Niekoľko krát jsme Vás upozorňovali na dluh po splatnosti ze strany spoločnosti za dodanou sintrovú rudu v prosinci 2021. Ku dňu 04.02.2022 spoločnosť LAMET sro neuhradila své závazky po splatnosti v hodnotě 1 209 762 mil. USD“ 

V liste ukrajinský dodávam, že se nejedná o ojedinělý případ ze strany společnosti LAMET sro, ale o neustále nedodržování uvedených termínů splatnosti uvedených ve smlouvě. 

„Nepríjemný, no obyčajný prípad nedodržování povinností“ – poviete si. 

Ne, ale řeč ide o velkém podniku bojující krajiny. 

Krivorožský železorudný kombinát se nachází v Krivorožskom kraji Ukrajiny, který hraničí s Nikolajevskou oblasťou, kde se vedú těžké boje. Ruské vojská sa stále pokúšajú preniknúť do Krivorožského regiónu. Napriek tomu spoločnosť pokračuje vo výrobe a dodržuje uzatvorené ročné zmluvy s odberateľmi z Rakúska, Poľska, Srbska, Česka a Slovenska. Baníci, riskujúc svoje životy, každodenne fárajú a tým si plnia svoj dlh vo vojne, nedovolia pochybovať o svojej schopnosti za zmluvné podmienky a nedovolia ekonomiku krajiny úplne zničiť.

Práca Krivorožského železorudného kombinátu dnes – to sú pracovné miesta, dane, viera ľudu Ukrajiny vo svoje vítězství a v budoucnosti krajiny. Či už vo vojnovom alebo v mierovom období, výrobný proces vyžaduje plnocenné financovanie, konkrétne, úplné a včasné uhrádzanie odberateľských zaväzkov. Právě teď je splnění tohto zjevného pravidla důležité tak jako nikdy před tým. 

Čo odpovie dlhoročný slovenský partner ukrajinských baníkov? 

Jak vyplývá z komunikace mezi Krivorožským železorudným kombinátom a LAMET sro, která se nachází v redakci, meškanie plateb za ukrajinské dodávky pro slovenskou společnost začala ještě minulý rok a nyní, v tomto zložitom období pro Ukrajinu, platby prestaly úplně. Podľa správy OSINT-spoločnosť Infobel Pro, spoločnosť LAMET sro sú pravdepodobne súčasťou neformálnej siete 14 malých sprostredkovateľských obchodných spoločností registrovaných na Slovensku, v Česku a v Luxemburgu. Osobitnú pozornosť si zaslúži najmä lucemburská spoločnosť CIFI SA a česká LAMET CZECH sro Celý tento zhluk spoločností riadi občan Slovenska p. Kamaráš. 

Pravděpodobně, p. Kamaráš a jeho kolegové nedostatečně pochopili svou podporu a podporu všech obyvatel evropských zemí, poskytnout pomoc ohrozenej Ukrajine. 

Pokiaľ veľký ukrajinský dodávateľ žiada uhradiť záväzky za už dodané železorudné suroviny (podľa sumy, môže ísť o viac než 6 tisíc tun sintrovej rudy – to je dost velká dodávka) a hrozí penálami, obyčajní Slováci organizují zbierky, kto koľko môže, aby mohla byť odoslaná další humanitárna pomoc do Ukrajiny.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články