Nie je tajomstvom, že mnohé z popredných svetových ekonomík v posledných mesiacoch či rokoch zápasia s infláciou. Po pandémii sa to aj očakávalo a v takýchto časoch najviac záleží na tom, čo spravia vlády na zmiernenie účinkov inflácie a ako dlho im trvá, kým sa im podarí vrátiť infláciu do normálu.
Kanada je jednou z krajín, ktoré v čase vysokej inflácie zaznamenali vynikajúce hospodárske výsledky. Hoci je inflácia vysoká, Kanada vykazuje pozitívny hospodársky vývoj a čísla. Ako sa im to podarilo? Pozrime sa na niektoré z najvýznamnejších faktorov ekonomickej stability, ktoré pomohli Kanade udržať si silnú ekonomiku napriek vyšším úrokovým sadzbám.
Nižšie náklady na energiu
Nevyhnutnosťou v posledných mesiacoch boli nižšie náklady na energiu. Tie Kanaďanom pomohli lepšie sa vyrovnať s infláciou, lebo im ostalo viac peňazí na iné výdavky, napríklad na potraviny a ďalšie nevyhnutné veci.
Keď Rusko spustilo celoplošnú inváziu na Ukrajinu, ceny energií na celom svete prudko vzrástli. Pre domácnosti aj podniky to teda bolo ťažké obdobie. V súčasnosti sú však náklady na zemný plyn a vykurovací olej neporovnateľne nižšie. A keďže je horúce leto, takže sa intenzívne chladí pomocou klimatizácie, sú nižšie náklady na energiu tá správna medicína.
Ceny plynu už dosiahli vrchol
Ruská invázia tiež vyhnala ceny benzínu do nevídaných výšok a spôsobila nedostatok tejto suroviny. Viedlo to priam k nájazdom na čerpacie stanice, čo malo za následok ešte vyššie ceny a nedostupnosť benzínu.
Zatiaľ čo niektoré krajiny sa ešte stále snažia zotaviť, Kanada vykazuje vynikajúce výsledky. Od mája sú ceny benzínu v Kanade oficiálne o 20 % nižšie ako pred rokom. Nechápte to nesprávne, ceny sú stále vysoké, no sú nižšie než boli, čo je skvelá cesta vpred.
Miernejší rast cien
Ceny potravín sú ožehavejšia téma. Ešte stále rastú, takže potraviny sú oveľa drahšie než pred pandémiou. Dobrou správou však je, že aj ceny potravín zrejme dosiahli svoj vrchol. A keďže vrchol už majú za sebou, Kanaďania si už nebudú musieť každý mesiac vyhradiť viac a viac peňazí na čoraz vyšie ceny. Nárast bude pomalší, čím sa zvýši kúpna sila občanov.
Prudký nárast cien potravín za posledný rok možno pripísať niekoľkým faktorom. Jedným z nich sú preťažené dodávateľské reťazce, ktoré sťažujú a predražujú prepravu potravín z jedného miesta na druhé. Druhým faktorom sú náklady na pracovnú silu, ktoré prudko vzrástli a priamo ovplyvnili ceny potravín. Okrem toho boli vyššie aj ceny poľnohospodárskych komodít. Všetky tieto faktory sa však v súčasnosti oslabili, lebo náklady na globálnu prepravu klesajú a náklady na lokálnu prepravu rastú pomalšie. Aj ceny poľnohospodárskych a potravinárskych komodít klesli o 15 % oproti svojmu historickému maximu v roku 2022.
Zvýšené príjmy z online obchodov
Kanadská ekonomika nie je silná len vďaka tradičným faktorom. Túto silu prekvapujúco umocňujú aj mnohé online podniky. Napríklad webové stránky s bonusmi v online kasínach generujú príjmy z legálnych regulovaných činností. A netýka sa to len kasín. Veľmi dobre sa darí aj ďalším online platformám, ako sú streamovacie služby a webové stránky e-shopov. Tento online boom pomáha ekonomike udržať si stabilitu, aj keď čelí vyšším úrokovým sadzbám.
Silný trh práce
Kanadská ekonomika je v súčasnosti na úrovni 103 % v porovnaní s obdobím pred pandémiou. Pre krajinu to znamená mimoriadne rýchle oživenie, keďže ide o druhé najsilnejšie oživenie v rámci skupiny G7. Pozoruhodné zotavenie Kanady možno pripísať jej silnému populačnému rastu, ako aj vládnemu Plánu hospodárskej obnovy po pandémii COVID-19 a Plánu imigrácie. Viac kanadských domácností a podnikov sa dokázalo udržať nad vodou a bojovať proti recesii spôsobenej pandémiou.
Vďaka rýchlemu zotaveniu kanadskej ekonomiky a jej stabilnému rastu je v porovnaní s obdobím pred pandémiou zamestnaných približne o 830 000 Kanaďanov viac. Miera nezamestnanosti v Kanade dosahuje 5,2 %, čo je blízko najnižšej zaznamenanej hodnote 4,9 %.
Nízka aktuálna miera nezamestnanosti v Kanade je teda jedným z hlavných faktorov jej hospodárskej stability v čase vysokej inflácie. V súčasnosti má viac Kanaďanov lepšie pracovné miesta vo vrstve stredných príjmov, takže aj pracujúci, ktorí mali v minulosti nižšie mzdy, majú väčšiu kúpnu silu.
Vyššia imigrácia
Vyšší pohyb prisťahovalcov pomohol Kanade rýchlo zaplniť voľné pracovné miesta. Vďaka tomu je miera nezamestnanosti na slušnej úrovni 5,2 %, z ktorej sa nepohla od konca roka 2022.
Viac ľudí má teda lepšie platené pracovné miesta a aj produkcia celého hospodárstva je vyššia. Podniky tak získavajú vyššie príjmy, zatiaľ čo viac pracujúcich dostáva vyššie mzdy. Prílev migrujúcich pracovníkov tiež viedol k vyššej celkovej spotrebe, čo ešte viac podporilo ekonomiku krajiny.
Záver
Kanada ako krajina, ktorá sa po pandémii zotavila ako druhá najsilnejšia v skupine G7 vyzerá čoraz lepšie. Medzi hlavné faktory pozoruhodného zlepšenia a stability ekonomiky aj v čase vysokej inflácie patria nižšie náklady na energie, zvýšené príjmy z online obchodov, pomalší rast cien, či silný trh práce.
Existuje, samozrejme, mnoho ďalších menej podstatných faktorov, ktoré tiež podporujú zlepšovanie kanadskej ekonomiky. Tie, ktoré sme spomenuli, však patria medzi najvýznamnejšie s priamym vplyvom na HDP a ekonomické zdravie krajiny.