Sobota, 20 dubna, 2024

Podnikanie podivného reformátora: špekulatívne obchody, lítium aj poisťovňa

Redakce doporučuje

Vystúpenie „sociálneho reformátora“ Karola Janečka pri udeľovaní cien Český slávik bolo bezpochyby silným zážitkom, ktorý vyvolal značnú odozvu. Médiá a ľudia na sociálnych sieťach komentujú Janečkovo mesiášstvo a samožerstvo, protiočkovaciu kampaň aj lacnú kópiu reklamy na počítače Apple z roku 1984. Poďme si pripomenúť, v čom podniká a aké firmy v Česku vlastní.
Janečkovo podnikanie je zastrešené RSJ Investments investičnou spoločnosťou, ktorá spravuje tri fondy kvalifikovaných investorov. Karel Janeček je tu s podielom 23,61 percenta najväčším podielnikom. Druhým veľkým akcionárom je s necelými 14 percentami Libor Winkler. Bronislav Kandrik, Michal Šaňák, Anton Tyutin a Václav Dejčmar držia zhruba desaťpercentné podiely.

Hlavným generátorom zisku je fond RSJ Prop SICAV, ktorý v minulom roku vykázala čistý zisk 312 miliónov korún. Tento fond počas januára až septembra minulého roka prevzal pôvodné aktivity Janečkovej firmy RSJ Prop, ktorá sídlila v daňovom raji na Mauríciu. Ide o algoritmické obchodovanie s finančnými derivátmi, akciami, dlhopismi a ďalšími investičnými nástrojmi. Pripomeňme, že Janeček bol v minulých rokoch pod paľbou kritiky, že propaguje transparentné podnikanie a súčasne má svoju hlavnú firmu umiestnenú v daňovom raji.

Záber od realít po lítium
Zisky zo špekulatívneho obchodovania sa kumulujú v ďalšom fonde RSJ Investments, ktorý podniká ako bežná private equity skupina. Fond je rozdelený na štrnásť podfondov, zameraných hlavne na investovanie do komerčných nehnuteľností, pozemkov, poľnohospodárstva, priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie. Vlastné aktíva hlavne v Česku, medzi nepočetné výnimky patrí Luxusný hotelový rezort Zuri na ostrove Zanzibar.

Celkové aktíva štrnástich podfondov k dátumu 31. marca tohto roku dosahovali 7,2 miliardy, vlastný kapitál dosahoval výšku 6,3 miliardy korún. Sledované obdobie apríl 2020 až marec 2021 bolo ovplyvnené koronavírusovou pandémiou, časť podfondov preto skončila v strate. Hlavne sa to týka podfondu RSJ Core s prerobkom 46 miliónov korún. Naopak ziskové vlani zostali hlavne podfondy RSJ Property (56,8 milióna korún) a RSJ Development (47,5 milióna korún).

Podfondy fondu RSJ Investments a hlavné čísla k 31.3.2021. Zdroj: výročná správa fondu RSJ
Najväčšiu pozornosť na seba v posledných rokoch strháva záujem Janečkovho fondu o dobývanie lítia zo starých háld po historickej ťažbe pri Cínovciach v Krušných horách a pri Hornom Slavkove na Sokolovsku. Ako Ekonomický denník pred rokom upozornil, fond RSJ vlastní firmu Cínovecká depónia spoločne s nepriehľadnou cyperskou firmou a s bývalou agentkou Štátnej bezpečnosti. Tá má podiel aj vo firme Sanaka Industry, ktorá chystá ťažbu pri Hornom Slavkove.

Vstup do malej poisťovne
Najmenším a najmladším fondom v správe RSJ Investments investičnej spoločnosti je RSJ PE SICAV, založený až v júni minulého roka. Na konci roka vykazoval vlastný kapitál 233 miliónov korún a čistý zisk 3,1 milióna. Novo založený fond krátko po svojom vzniku kúpil takmer 80-percentný podiel vo firme Simply Fair Insurance, čo je vlastník (zatiaľ pomerne malej) Pillow poisťovne. Transakcia bola dokončená v septembri tohto roku po získaní súhlasu Českej národnej banky.

Teraz 48-ročný Karol Janeček vyštudoval Matematicko-fyzikálnu fakultu Univerzity Karlovej. Založil firmu RSJ, ktorá v roku 2000 začala investovať na londýnskej derivátovej burze, neskôr vstúpila na ďalšie burzy. RSJ sa zviditeľnila hlavne ako priekopník obchodovania na základe matematických algoritmov. Janeček patril v roku 2011 medzi zakladateľov Nadačného fondu proti korupcii s cieľom zbaviť vplyvu rôzne „zlojedy.“ Propaguje aj inovatívnu volebnú metódu D21, kedy má každý dva kladné a jeden záporný hlas.


Tip redakcie: Baví Vás zaujímavé čítanie? Aktuality, zaujímavosti a mnoho ďalšieho nájdete na webe primainšpirácie v kategórii nezaradené.


- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články