Koho kúpi Novartis? Vo farmabiznise sú na spadnutie akvizície za desiatky miliárd dolárov

Redakce doporučuje

Len niekoľko týždňov pred koncom roka sa vo farmaceutickom priemysle dejú alebo budú diať veľké veci. Sotva švajčiarska skupina Novartis oznámila predaj svojho podielu v konkurenčnej spoločnosti Roche, už sa objavujú špekulácie, čo s 21 miliardami dolárov v hotovosti urobí. V hre je niekoľko kandidátov na nákup. A nejde o jedinú akvizíciu za viac ako desať miliárd dolárov.
Jedna z najväčších farmaceutických spoločností sveta, švajčiarsky Novartis, vyráža na nákupy. Rozhliadnuť sa na trhu mu umožnil oznámený predaj svojho podielu v konkurenčnej spoločnosti Roche, za ktorý by mal Novartis inkasovať okolo 21 miliárd dolárov. A hneď sa začalo špekulovať, ako Novartis s novo nadobudnutou hotovosťou naloží.

Podľa dobre informovaných zdrojov, na ktoré odkazuje agentúra Bloomberg, pripadá do úvahy akvizícia americkej biofarmaceutickej spoločnosti Alnylam Pharmaceuticals. Firma sa zameriava na vývoj liekov na liečbu vzácnych genetických ochorení. Jej trhová hodnota je cez 21 miliárd dolárov, čo by takmer navlas zodpovedalo objemu peňazí, ktoré Novartis za svoj podiel v Roche získa. Zástupcovia skupiny Novartis však podľa agentúry Bloomberg odmietli túto možnosť akokoľvek komentovať.

Čo bude s generickou divíziou Sandoz?
Pritom švajčiarsky gigant bude pravdepodobne nabitý hotovosťou ešte viac než len vďaka predaju svojho podielu v Roche. Výkonný riaditeľ Novartisu Vas Narasimhan totiž nedávno oznámil, že skupina sa bude zaoberať budúcnosťou svojej divízie na výrobu generických liekov Sandoz. Novartis sa už v minulosti chcel Sandozu zbaviť, avšak vždy sa nakoniec rozhodol, že divíziu nepredá. Teraz však podľa Bloombergu pravdepodobnosť predaja vzrástla a pokiaľ by sa Novartis k nemu nakoniec rozhodol, zrazu by disponoval až 50 voľnými miliardami dolárov (vrátane peňazí za predaj podielu v Roche).

„Vlastne sú to kroky, ktoré by smerovali k zvyšovaniu inovačného potenciálu. A to je presne to, čo investori chcú,“ uviedol pre Bloomberg John Rountree, jeden z partnerov londýnskej poradenskej a analytickej spoločnosti Novasecta, ktorá sa špecializuje na zdravotníctvo a farmaceutický priemysel.

Alnylam Pharmaceuticals ale nie je podľa zdrojov agentúry Bloomberg jediným možným terčom, na ktorý teraz Novartis vo svojich nákupných úvahách mieri. Medzi ďalšími vraj môžeme nájsť aj Vertex Pharmaceuticals, Intelli Therapeutics, Biogen, Incyte alebo BioMarin Pharmaceuticals.

„Vedenie Novartisu by sa mohlo rozhodnúť použiť väčšinu získaných voľných peňažných prostriedkov pre jednu veľkú akvizíciu s klinickými alebo už na dodávky na trh pripravenými liekmi, ktoré sa nachádzajú v posledných fázach testov,“ odhaduje Peter Welford z analytickej spoločnosti Jefferies. Ako sa ale Narasimhan a ďalší členovia vedenia Novartisu rozhodnú, sa určite pomerne skoro ukáže.

Athenahealth za 17 miliárd dolárov
Potenciálne nákupy Novartisu ale nie sú jedinou veľkou akvizíciou, ku ktorej sa vo farmaceutickom priemysle schyľuje. Niekoľko veľkých investičných fondov na čele s Bain Capital a Hellman & Friedman sa vraj chystajú získať technologickú spoločnosť Athenahealth, ktorá sa zameriava na oblasť zdravotníctva. Fondy za ňu majú zaplatiť okolo 17 miliárd dolárov. O chystanej akvizícii informoval britský denník Financial Times s odkazom na predchádzajúce informácie denníka The Wall Street Journal.

Spoločnosť Athenahealth doteraz vlastní dvojice aj investičných fondov Veritas Capital a Elliott Management, ktoré ju do vlastníctva získali pred štyrmi rokmi od vtedajšieho výkonného riaditeľa Jonathana Busha. Podľa The Wall Street Journal má byť súčasná akvizícia finalizovaná v priebehu niekoľkých ďalších dní.

Pokiaľ k obchodu skutočne dôjde, bude to jedna z niekoľkých akvizícií spoločnosti zo zdravotníckeho či farmaceutického sektora, za ktorú nestojí iná farmaceutická spoločnosť, ale jeden či viac investičných fondov, a ktorá zároveň presiahne hodnotu desiatich miliárd dolárov.

Spoločnosť Athenahealth vznikla v roku 1997 ako Athena Women´s Health, kedy fungovala ako centrum pre zdravie žien v kalifornskom San Diegu. Jej spoluzakladatelia Jonathan Bush a Todd Park chceli vytvoriť komplexné centrum pre starostlivosť o ženy a tehotné, ktoré malo byť alternatívou voči v tej dobe prevládajúcim „ženským“ klinikám, ktoré sa orientovali iba na výkon a maximálnu efektivitu. Dnes sa Athenahealth zameriava na poskytovanie zdravotnej starostlivosti všetkým, pričom svoj dôraz na orientáciu na pacienta ako partnera

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články