Má môj nadriadený právo na to vidieť, čo sledujem na internete radí 123jobs.sk

Redakce doporučuje

Veľký brat sa pozerá. Keď George Orwell písal knihu 1984, najskôr nevedel, čo nám budúcnosť prinesie. Ale už je to tu. V dnešnom svete je takmer nemožné nájsť miesto, kde by o nás niekto nevedel. Minimálne, čo sa týka veľkých miest, ktoré sú väčšinou celé pokryté kamerovým systémom. Ako je to ale v pracovnom prostredí, vyhneme sa dohľadu za svojim kancelárskym stolom?

Kontrola bez súhlasu

Firmy, ktoré vyrábajú nástroje zamerané na monitoring produktivity, prezradili, že v priebehu pandémie stúpol záujem o ich produkty. Je možné, že k tomu niektoré firmy pristúpili z dôvodu rozvoja práce na home-office. Možno mali pocit, že pokiaľ ich zamestnanci budú pracovať na diaľku, stratia inak prehľad o ich aktivite a produktivite. Či av akom rozsahu sú zamestnanci sledovaní, je bohužiaľ veľmi ťažké zistiť. Väčšinou sa firmy nijako nehrnú do toho to svojim zamestnancom oznámiť a užívajú tak tieto softvéry bez ich súhlasu.

Nečestné a nešportové správanie

Sledovanie svojich zamestnancov nie je žiadnou novinkou, desivé však je, v akej miere sa to v posledných niekoľkých rokoch rozmáha. Klasikou bolo sledovať čas, kedy sa zamestnanec prihlásil a odhlásil z práce. Niektoré firmy však zaviedli napríklad aj sledovanie aktivity stlačenia klávesov, kontrolu emailovej schránky a ďalšie, ešte nekalejšie praktiky, ako je náhodné robenie screenshotov obrazovky. Z právneho hľadiska sa jedná o oblasť, ktorá nie je plne pokrytá zákonmi. Napriek tomu sa jedná o aktivitu, ktorej by sa každá firma mala vyhnúť a zaviesť ju naozaj len v tých najnutnejších prípadoch, pokiaľ všetky ostatné možnosti zlyhali. Ide o zásah do súkromia zamestnancov av každom takom prípade by o tom zamestnanci mali vedieť – aké dáta a na aké účely môžu byť sledované a spracovávané. Je pochopiteľné, že sa zamestnávatelia boja, že práca z domu alebo flexibilnejší pracovný čas povedie k menšej produktivite zamestnancov. Riešiť to ale pomocou sledovania toho, ako zamestnanci trávia svoj pracovný deň, je prinajmenšom veľmi diskutabilný spôsob riešenia tejto problematiky. Inzercia práce zadarmo pre uchádzačov o nové zamestnanie je dostupná on-line na pracovnej stránke 123jobs.sk. Firmy tu môžu za výhodných cenových podmienok inzerovať svoje voľné pracovné miesta.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články